Що треба знати про лейкемію: від симптомів до ремісії

22.05.2024

Що таке лейкемія?

Лейкемія , відома також як лейкоз або рак крові, це серйозне захворювання, яке починається у кістковому мозку та впливає на виробництво кров'яних клітин. Ці клітини, які зазвичай захищають організм, починають неконтрольовано ділитися, витісняючи здорові клітини і спричиняючи різноманітні ускладнення.

Симптоми лейкемії

Перші симптоми лейкемії можуть бути непомітними, але зазвичай включають:

 • хронічну втому,

 • часті інфекції,

 • легкі синці та кровотечі,

 • втрату ваги,

 • збільшені лімфовузли.

Розпізнання цих симптомів може значно сприяти своєчасній діагностиці та лікуванню.

Діагностика

Щоб діагностувати лейкемію, потрібно зробити аналіз крові та біопсію кісткового мозку, щоб визначити тип та стадію захворювання. Виявлення стадії захворювання допомагає лікарям обрати найефективнішу стратегію лікування.

Лейкемія у дітей

Лейкемія у дітей – це серйозний діагноз, що вимагає від лікарів і батьків особливої уваги та адаптованого підходу до лікування. Незважаючи на те, що симптоми лейкемії у дітей можуть бути подібними до симптомів у дорослих, таких як втома, блідість, легке утворення синців чи кровотеч, лікування відрізняється, особливо враховуючи їхній вік і розвиток.

Особливості лікування лейкемії у дітей:

Вік-специфічні протоколи: Медичні протоколи для лікування лейкемії у дітей розроблені з урахуванням віку дитини, її фізичного стану та стадії розвитку. Це дозволяє збалансувати ефективність лікування із мінімізацією потенційних довгострокових побічних ефектів.

Адаптація хіміотерапії: Дозування і комбінації препаратів для хіміотерапії адаптуються під потреби дитини, що зменшує ризик виникнення серйозних побічних ефектів, які можуть вплинути на здоров'я у довгостроковій перспективі.

Психологічна підтримка: Оскільки діагноз та лікування можуть бути травматичними як для дитини, так і для її сім'ї, психологічна підтримка є невід'ємною частиною терапевтичного процесу. Спеціалізовані психологи та соціальні працівники допомагають сім'ям впоратися з викликами, пов'язаними з лікуванням.

Підтримка розвитку: Лікарі та освітні фахівці часто працюють разом, щоб забезпечити, що лікування мінімально впливає на освітній та соціальний розвиток дитини. Це може включати адаптацію навчальних планів та включення спеціальних освітніх програм.

Використання передових технологій: Медичні дослідження та новітні технології постійно розвиваються, щоб знайти ефективніші та менш токсичні методи лікування лейкемії у дітей. Це включає інноваційні методики, такі як цільова терапія та імунотерапія.

Гострий лейкоз та ремісія

Гострий мієлобластний лейкоз (ГМЛ) — це серйозний стан, що вимагає негайного та агресивного лікування, оскільки хвороба швидко прогресує. Окрім хіміотерапії, існує декілька інших методів лікування, які можуть бути використані для досягнення ремісії та потенційного вилікування. Деталізуємо основні з них:

 • Трансплантація стовбурових клітин (алогенна трансплантація кісткового мозку): Це процедура, під час якої хворому вводять здорові стовбурові клітини для заміни пошкоджених або хворих клітин кісткового мозку. Стовбурові клітини можуть бути отримані від сумісного донора, зазвичай брата чи сестри, або зі світової бази донорів.

 • Цільова терапія: Ці препарати атакують специфічні молекулярні мішені, які беруть участь у рості та розвитку ракових клітин. Наприклад, інгібітори тирозинкінази ефективні в лікуванні деяких підтипів ГМЛ, які мають певні генетичні мутації.

 • Імунотерапія: Цей метод включає застосування препаратів, які допомагають імунній системі розпізнавати та атакувати ракові клітини. Один з прикладів — моноклональні антитіла, які можуть специфічно зв'язуватися з раковими клітинами та знищувати їх.

 • Хіміорадіотерапія: Комбінація хіміотерапії та радіаційного опромінення може бути застосована для знищення ракових клітин в кістковому мозку перед трансплантацією стовбурових клітин.

 • Підтримувальне лікування: Це включає заходи, які допомагають управляти побічними ефектами хіміотерапії та інших форм лікування, такі як антибіотики для боротьби з інфекціями, засоби для контролю над нудотою та блюванням, а також кровопереливання для управління анемією та тромбоцитопенією.

 • Експериментальне лікування: У деяких випадках пацієнти можуть брати участь у клінічних дослідженнях, які тестують новітні терапії на ефективність та безпеку.

Кожен з цих методів має свої переваги та ризики, і вибір конкретного методу лікування залежатиме від багатьох факторів, включаючи тип та стадію лейкозу, а також загальний стан здоров'я пацієнта. Лікарі обирають комплексний підхід, намагаючись досягти ремісії і зберегти якомога вищу якість життя для пацієнта

Чи виліковується лейкемія?

Виліковність лейкемії залежить від багатьох факторів, включаючи тип лейкемії, стадію захворювання, вік пацієнта, та його загальний стан здоров'я. Однак, раннє виявлення лейкемії суттєво підвищує шанси на успішне лікування та повну ремісію.

Чому раннє виявлення є ключовим:

Ранні стадії мають менше ускладнень: Лейкемія, виявлена на ранній стадії, зазвичай не встигла поширитися на інші частини тіла, що зменшує кількість ускладнень та полегшує лікування.

Ефективніше лікування: Коли лейкемія діагностується на ранньому етапі, доступні більш ефективні варіанти лікування. Хіміотерапія та інші методи лікування можуть бути більш дієвими, оскільки організм пацієнта зазвичай краще реагує на лікування.

Кращі результати ремісії: Раннє лікування збільшує шанси на досягнення повної ремісії, де ракові клітини не виявляються в організмі пацієнта. Це може призвести до довготривалої відсутності симптомів і повного вилікування.

Зниження ризику рецидиву: Рання діагностика та лікування можуть знизити ризик повторного появи лейкемії після першої ремісії, збільшуючи періоди без рецидивів та підвищуючи загальні шанси на виживання.

Краще загальне управління захворюванням: Раннє виявлення дозволяє медичній команді розробити комплексний план лікування, який включає медикаментозну терапію, підтримувальну терапію, і можливо, зміни у способі життя, що загалом покращує управління хворобою.

Таким чином, раннє виявлення лейкемії може значно впливати на результати лікування та шанси на успішне одужання. Це підкреслює важливість регулярних медичних оглядів та негайного звернення до лікаря при виявленні перших симптомів або змін у стані здоров'я.

Лікування лейкемії: Трансплантація кісткового мозку

Це критичний метод лікування для багатьох форм лейкемії, особливо коли інші методи не дали бажаного ефекту.

Український реєстр донорів кісткового мозку забезпечує пошук сумісних донорів, завдяки чому в Україні проводяться трансплантації кісткового мозку від неродинного донора.

Ви можете допомогти перемогти рак крові! Ось декілька способів:

❤️ Станьте донором стовбурових клітин. Зареєструйтесь на сайті та отримайте конверт з тест-набором.

❤️ Приєднайтесь до волонтерських ініціатив на підтримку діяльності реєстру. Ваша допомога може полягати в організаційній підтримці, проведенні інформаційних кампаній або наданні допомоги в логістичних завданнях.

❤️ Підтримайте наші зусилля через фінансові пожертви. Ви можете допомогти, надіславши пожертву на підтримку нашої роботи через наш вебсайт або підписавши свій кешбек у Monobank на благо.

❤️ Розкажіть про донорство стовбурових клітин своїм друзям, сім'ї, сусідам, колегам та знайомим. Більшість людей можуть не знати, що їхнє рішення стати донором може врятувати життя. Поширюючи інформацію, ви збільшуєте кількість потенційних донорів і допомагаєте тим, хто чекає на трансплантацію.

Кожен крок, який ви робите, має значення!

Дякуємо за вашу підтримку і за те, що допомагаєте розширювати нашу спільноту свідомих донорів!

Слідкуйте за нами

Є питання? Не соромтеся нам писати або дзвонити

info@ubmdr.org
+380675302755

вул. Київська, 5/1 A
Тернопіль 46016
Україна

Слідкуйте за нами