Про донорство

Про донорство

Що таке кістковий мозок або стовбурові гемопоетичні клітини?

Кістковий мозок – це м'яка тканина всередині кісток, яка виробляє кровотворні стовбурові клітини.

Коли захворювання вражає кістковий мозок таким чином, що він не може виробляти стовбурові клітини або виробляє хворі клітини, тоді трансплантація може бути найкращим варіантом лікування.

Як працює трансплантація?

Пересадка кісткового мозку є насправді трансплантацією стовбурових гемопоетичних клітин кісткового мозку. Ці клітини володіють важливою унікальною властивістю – відновлювати нормальне кровотворення у хворих.

Коли у людини внаслідок хвороби утворюються ненормальні клітини крові, або нормальні клітини не утворюються взагалі — їх потрібно замінити здоровими клітинами.

Для деяких пацієнтів можлива аутологічна трансплантація — пересадка стовбурових клітин, зібраних з власного кровотоку хворого.

Для інших потрібна алогенна трансплантація — донація клітин від кровного родича (наприклад, сиблінга) або від неродинного донора.

Поширені запитання

Перший і той, який найчастіше використовується (80% випадків)спосіб донації - це забір стовбурових клітин із циркулюючої крові. Сама процедура забору клітин триває 3-5 годин, в залежності від кількості стовбурових клітин, яку необхідно отримати, та нагадує здачу тромбоцитів. Можливі побічні ефекти: біль у кістках, іноді головний біль, стомлюваність, проте вони скоро проходять за 1-2 дні. ДРУГИЙ СПОСІБ (рідше використовується - у 20% випадків)- пожертвування самим кістковим мозком, що передбачає отримання стовбурових клітин з тазових кісток. Це робиться за допомогою голки та шприца під загальним знеболенням в лікарні. Також можливі побічні ефекти: втомлюваність, незначний біль, синці у місці забору, які скоро проходять.
Донорство кісткового мозку - відновлювальне донорство, яке є безпечним. Донор жертвує не більше 1-5% від загального обсягу кровотворних стовубурових клітин. Такої кількості цілком вистачає, щоб забезпечити кровотворення пацієнта на все життя. Кістковий мозок у донора повністю відновлюється протягом декількох тижнів. Донор-людина, яка дарує шанс на життя!
Будь-яка здорова людина віком від 16 до 58 років може зареєструватись потенційним донором кісткового мозку (якщо вам 36-58 років, ви можете долучитись, оплатившіи свій аналіз ДНК — 35€). Якщо ви страждаєте хронічною хворобою, або будь-яким іншим важким захворюванням; регулярно приймаєте ліки – будь ласка, обговоріть це з працівниками реєстру. З переліком протипоказів до донорства можете ознайомитись у розділі поширені запитання

Pобити добро — це просто КРУТО!

НДСЛ “Охматдит”


Багатопрофільний діагностично-лікувальний заклад, який надає спеціалізовану медичну допомогу дітям, і є найбільшим в Україні. Відділення трансплантації кісткового мозку рятує життя маленьких пацієнтів у співпраці з нами – реєстр знаходить донорів, забезпечує донацію та транспортує рятівні стовбурові клітини до пацієнтів у Охматдит.

4 кроки, щоб стати донором кісткового мозку

1

Зареєструйтесь онлайн

Заповніть форму-заявку, щоб отримати тестовий набір донора. Ми відправим його вам поштою.

2

Зробіть тест

Cкористайтесь тест-набором — потріть паличками за щоками, і відправте їх в конверті назад до нас.

3

Чекайте на співпадіння

Процес пошуку співпадіння складний, тож це можуть бути місяці або навіть кілька років, допоки з вами зв'яжуться щодо донорства.

4

Подаруйте

Коли ваші клітини співпадуть з клітинами хворого, ви, без перебільшення, отримаєте шанс врятувати людині життя.

Хто може стати донором?

Чоловіки і жінки віком 16-58 років (якщо вам 36-58 років, ви можете долучитись, оплатившіи свій аналіз ДНК — 35€)
Вага тіла більше 40 кг
Відсутні хронічні хвороби або будь-які інші тяжкі захворювання
Готові пожертвувати для будь-якого пацієнта, який потребує

Відповідь "так" щодо всіх чотирьох тверджень?

Що є процесом донорства?

Зазвичай, використовують два методи донорства стовбурових клітин.

Варіант 1 / 80% донорів

Пожертвування стовбурових клітини із циркулюючої крові.
Протягом п’яти днів донору вводиться спеціальний препарат, який значно збільшує кількість стовбурових клітин у крові. На п’ятий день проводиться аналіз крові, щоб перевірити кількість циркулюючих стовбурових клітин. Далі необхідно пройти процедуру афереза — донора під’єднають до спеціального апарату (клітинного сепаратора), який забирає кров через вену в одній руці, "відфільтровує" стовбурові клітини, повертаючи кров до тіла через вену в іншій руці. Це триває 3-5 годин, в залежності від кількості стовбурових клітин, яку необхідно отримати. Донори тромбоцитів вже знайомі з цим апаратом. Загальна анестезія та подальше перебування в лікарні не потрібні. Можливі побічні ефекти: біль у кістках, іноді головний біль, стомлюваність, проте вони проходять через 1-2 дні.

Варіант 2 / 20% донорів

Пожертвування самим кістковим мозком, тобто отримання стовбурових клітин з тазових кісток.
Це робиться за допомогою голки та шприца під загальним знеболенням в лікарні. У цьому випадку, найбільший ризик пов’язаний із використанням анестезії під час процедури. Оскільки можливе відчуття дискомфорту у місцях, де була встановлена голка, донора госпіталізують у клініку на 1-2 дні. Можливі побічні ефекти: біль у кістках, втомлюваність, синці у місці забору, які скоро проходять.

Сама процедура забору ДНК для реєстрації досить проста, дивись відеоінструкцію


Лікарі можуть рекомендувати конкретний метод забору, проте
вибір завжди залишається за донором

Ваш шанс врятувати життя

Ви готові зараз?

Зареєструватись донором

Ваш шанс врятувати життя

Ви готові зараз?

Все ще сумніваєтесь?

Читайте Поширені запитання
або запитайте нас зараз

Є питання? Не соромтеся нам писати або дзвонити

info@ubmdr.org
+380675302755

вул. Київська, 5/1 A
Тернопіль 46016
Україна

Слідкуйте за нами