Про донорство стовбурових гемопоетичних клітин

Щороку кількість людей, які страждають на захворювання крові, невпинно зростає. Такі хвороби, як лейкемія, апластична анемія, лімфома й імунодефіцити та ін. можна вилікувати за допомогою трансплантації кісткового мозку. Для більшості пацієнтів – це єдиний шанс на порятунок життя.

Зареєструватися

Пересадка кісткового мозку, не зважаючи на свою назву, насправді є трансплантацією стовбурових гемопоетичних клітин кісткового мозку. Ці клітини володіють важливою унікальною властивістю – відновлювати нормальне кровотворення у хворих. При алотрансплантації своїми стовбуровими клітинами може поділитися інша людина - ДОНОР. Лише 25% хворих можуть мати родинного донора. Для інших необхідно знайти неродинного донора у спеціальних реєстрах.

Трансплантація кісткового мозку (ТКМ) рятує тисячі життів щорічно, але, НА ЖАЛЬ, великому відсотку людей, що потребують пересадки, НЕ ВДАЄТСЯ її провести через неможливість ЗНАЙТИ СУМІСНОГО ДОНОРА…

Як відбувається забір стовбурових клітин?

Існують два можливі шляхи пожертвування стовбурових клітин, які можуть бути запропоновані для розгляду.

ПЕРШИЙ, і той, який найчастіше використовується (80% випадків) - це пожертвування стовбурових клітини із циркулюючої крові. Протягом п’яти днів донору будуть вводити спеціальний препарат, який значно збільшує кількість стовбурових клітин у крові. На п’ятий день проводиться аналіз крові, щоб перевірити кількість циркулюючих стовбурових клітин. Далі необхідно пройти процедуру афереза, що триває 3-5 годин, в залежності від кількості стовбурових клітин, яку необхідно отримати. Вас під’єднають до спеціального апарату (клітинний сепаратор), який збирає стовбурові клітини з крові через вену в одній руці, повертаючи кров до тіла через вену в іншій. Донори тромбоцитів вже знайомі з цим апаратом. Загальна анестезія та подальше перебування в лікарні НЕ ПОТРІБНІ… Можливі побічні ефекти: біль у кістках, іноді головний біль, стомлюваність, проте вони проходять через 1-2 дні.

ДРУГИЙ СПОСІБ (рідше використовується, в 20%) - пожертвування самим кістковим мозком, що передбачає отримання стовбурових клітин з тазових кісток. Це робиться за допомогою голки та шприца під загальним знеболенням в лікарні. Оскільки можливе відчуття дискомфорту у місцях, де була встановлена голка, донора госпіталізують у клініку на 1-2 дні. У цьому випадку, найбільший ризик пов’язаний із використанням анестезії під час процедури. Також можливі побічні ефекти: біль у кістках, втомлюваність, синці у місці забору, які скоро проходять.

При обох способах забору, у донора зазвичай беруть 1-5% власних стовбурових клітин, чого цілком достатньо для повноцінного відновлення кровотворення у пацієнта на все життя. Кістковий мозок у донора повністю відновлюється протягом декількох тижнів, тобто він не втрачає нічого. Пожертвування стовбурових клітин відбувається у лікарні.

Якщо ви хочете стати потенційним донором стовбурових гемопоетичних клітин, зареєструйтеся online, заповнивши реєстраційну форму. Нам потрібно багато інформації про ваш стан здоров’я, щоб впевнитись у відсутності ризику як для донора, так і для пацієнта. Саме тому форма містить в собі цілий список медичних запитань.

Сама процедура забору ДНК для реєстрації досить проста, дивись відеоінструкцію


© 2020 - УКРАЇНСЬКИЙ РЕЄСТР ДОНОРІВ КІСТКОВОГО МОЗКУ