Як група крові впливає на донорство кісткового мозку?

17.04.2024

При підборі донорів для трансплантації кісткового мозку, багато хто може здивуватися, дізнавшись, що група крові не є вирішальним фактором. Натомість, ключове значення мають сумісності HLA-маркерів. Ця стаття пояснює, чому група крові має менше значення і як потенційні донори повинні підготуватися до донорства, як крові, так і кісткового мозку.

Що таке HLA-маркери і їх значення у донорстві кісткового мозку

HLA-маркери — це білки на поверхні клітин, які відіграють критичну роль в імунній системі, допомагаючи відрізняти власні клітини від чужих. Важливість HLA в донорстві кісткового мозку значно перевищує важливість групи крові, оскільки точна сумісність може визначати успіх трансплантації.

Підготовка до донорства: крові та кісткового мозку

Як підготуватися до здачі крові і що потрібно для підготовки до донорства кісткового мозку? Обидва процеси вимагають уважності до деталей:

Підготовка до здачі крові:

Чи можна пити воду перед здачею крові? Так, і це навіть рекомендовано для підтримки гідратації.

Чи можна їсти перед здачею крові, що можна їсти перед здачею крові та що не можна їсти перед здачею крові з вени? Легкі страви рекомендуються, але жирну їжу і алкоголь слід уникати.

Дієта перед здачею крові повинна бути збалансованою, уникайте кави перед процедурою для кращої гідратації.

Підготовка до донорства кісткового мозку:

Вимагає більш складної підготовки, включно з медичним обстеженням на інфекційні захворювання та повторним типуванням на відповідність HLA-маркерів.

Можливе введення спеціального препарату G-CSF, який сприяє збільшенню кількості стовбурових клітин у крові.

Відновлення та частота донорства

Оновлення крові після здачі відбувається досить швидко, але існують відмінності в тому, як часто можна здавати кров та стовбурові клітини:

Скільки крові беруть у донора і скільки крові можна здати за один раз зазвичай становить близько 450-500 мл.

Як часто можна здавати плазму та цільну кров залежить від місцевих норм та стану здоров'я донора.

Відновлення після донорства кісткового мозку: Повне відновлення стовбурових клітин займає близько 3 тижнів.

Стати донором стовбурових клітин, якщо пощастить, можна один раз, рідше два.

Спосіб донації

Процес донорства стовбурових клітин має багато спільного з донорством плазми, проте існують деякі важливі відмінності. Обидві процедури включають збір біологічного матеріалу через аферезу, процес, який дозволяє вибірково вилучати певні компоненти крові, залишаючи решту крові повернутися до організму донора. Однак, на відміну від плазмодонації, яка зазвичай триває від 30 до 60 хвилин, донорство стовбурових клітин може тривати кілька годин. Це пов'язано з необхідністю збору достатньої кількості стовбурових клітин для успішної трансплантації. Незважаючи на більш тривалий час процедури, донорство стовбурових клітин є критично важливим і може врятувати життя осіб з серйозними захворюваннями крові.

Свідоме донорство

Донорство кісткового мозку є безкоштовним та анонімним процесом у всіх країнах, підкреслюючи його важливість і доступність для всіх бажаючих.

Заклик до дії

Стати донором крові чи кісткового мозку — це шлях до рятівництва життів. Запишіться в реєстр донорів сьогодні і зробіть свій внесок у боротьбу з хворобами крові. Ваша допомога має велике значення!

Слідкуйте за нами

Є питання? Не соромтеся нам писати або дзвонити

info@ubmdr.org
+380675302755

вул. Київська, 5/1 A
Тернопіль 46016
Україна

Слідкуйте за нами